Mestringsbanken - en samling av ulike mestringsstrategier og -teknikker
Noen ganger er det de små grepene som kan gjøre hverdagen litt enklere. Hvordan kommer jeg i gang med en oppgave jeg har utsatt? Hvordan husker jeg det jeg skal ha med meg ut døra? Hva kan jeg gjøre når følelsene tar over, eller når ferien plutselig betyr at alle de vanlige rutinene forsvinner?

I Mestringsbanken har vi samlet en rekke enkle og konkrete verktøy og strategier for slike situasjoner. Her finner du blant annet tips til planlegging og struktur, hjelp til å komme i gang og gjennomføre oppgaver, teknikker for å håndtere stress og sterke følelser, og verktøy som kan være nyttige på jobb, i studier, hjemme eller på ferie.
Mestringsbanken er ikke noe du trenger å følge fra start til slutt. Tanken er at du skal kunne gå inn når du trenger det, finne en utfordring du kjenner deg igjen i og prøve ut ett eller flere verktøy som kan passe for deg. Noen vil fungere godt, andre kanskje ikke – og mye kan tilpasses slik at det passer din egen hverdag.
Banken er først og fremst laget for personer med ADHD, men kan også være nyttig for pårørende og fagpersoner som ønsker konkrete ideer og verktøy. Hvert verktøy har en kort forklaring på hvorfor akkurat det verktøyet kan være nyttig og hvordan du kan prøve det ut i praksis.

Mestringsbanken er utviklet med støtte fra Stiftelsen Dam. Illustrasjonene er laget av Henriette Osnes, som har gitt de ulike verktøyene et visuelt og gjenkjennelig uttrykk.
Målet er enkelt: at det skal være lett å finne noe som kan gjøre akkurat den situasjonen du står i litt enklere å mestre.
